„Пачи крак” е вид стълба, която спестява място. Подобно на витите стълби, такива решения са предпочитани за тавански стълби. Целта тук е да се пести място в долното помещение. Друго предимство е че отворът в плочата е минимален, което е особено важно ако ще пробивате и укрепвате съществуваща плоча (погледни Приобщаване на таванско помещение) и да го затворите с капак (погледни Капак на таванска стълба)
За разлика от нормалните стълби, стъпалата на пачия крак са два пъти по къси и се редуват ляво – дясно – ляво- дясно. Това позволява по-голямо застъпване между стъпалата и сътветно по-малко разстояние между първото и последното стъпало.
Удобство
Стълбата пачия крак е много по-удобна от вита стълба, защото размерът на стъпалата е нормален, а не изрязан като при витата. Единствено се изисква малко съобразителност с кой крак да се подходи.
Ние имаме такава вкъщи и наблюденията ми са, че на майсторите ни отнема между 5 и 10 качвания, преди да „тичат” сводобно по нея.
Стълбата изглежда стръмна, но това е визуален трик. Всъщност височината на стъпалата е колкото на обикновена стълба, и даже крачката трябва да е по-къса, както личи от картинката по-горе.
Недостатък е, че на тази стълба трудно може да смените посоката и по средтата на изкачването да тръгнете надолу.
Внимание: съществуват стълби от смесен вид, които съчетават трапецовидната форма на стъпалата на вита стълба и разместването ляво – дясно – ляво- дясно на пачи крак. Тази комбинация съчетава едиствено недостатъците на двата типа и макар че изглежда прекрасно, не е удобна и съветваме да се избягва.
Ако имате нужда от повече информация – например как да проектирате стълба пачи крак - моля, напишете коментар и следете блога.
Дизайн
Изборът на стълба „пачи крак” си остава нестандартно решение, а вариантите за изграждане са още по-нестандартни. Ето няколко примера
(Alternating tread stairs - англ., Raumspartreppe - нем., mlinarske schody - чешки)